تبلیغات
روستای چلیچه - درباره روستای من بیشتر بدانید
یکشنبه 20 آذر 1390

درباره روستای من بیشتر بدانید

   نوشته شده توسط: مهدی مختاری    

روستای چلیچه:
این روستا دردامنه ی کوه جهانبین وکوه تربلی درشهرستان فارسان واقع گردیده که ازنظر موقعیت درشرق این شهرستان و درفاصله ی 9 کیلومتری آن می باشد.سرزمینی بادشتهای نسبتا وسیع وسرسبز وچشمه های جوشان درتپه های بالا دست چهره ای زیبا از خود نشان داده است.
موقعیت جغرافیایی روستای چلیچه:
روستای چلیچه دراستان چهارمحال وبختیاری، شهرستان فارسان، دهستان میزدج سفلی واقع گردیده است .فاصله این روستا ازمرکز شهرستان فارسان 9کیلومترمی باشد.جاده دسترسی به این روستا آسفالت است.این روستا درقسمت شرقی مرکز شهرستان فارسان واقع گردیده است ، همچنین ازغرب به روستای کران وازطرف شرق به جهانبین وکوه تربلی وازجنوب به روستای چغاهست وازشمال به رودخانه پردنجان محدود می گردد باتوجه به نقشه های توپوگرافی موجودبامقیاس25000/1 دارای مختصات جغرافیایی طول شرقی 50 درجه و37 دقیقه وعرض شمالی 35درجه و 66 دقیقه می باشد براساس این نقشه توپوگرافی ارتفاع روستای چلیچه ازسطح دریا 2116مترمی باشد.
چلیچه

چشمه های روستا:
درقسمت شمال شرقی روستادر ارتفاعات بالا چشمه گردنه واقع شده است. فاصله این چشمه تا مخزن ذخیره آب (توزیع) قریب به 1600متر طول با اختلاف ارتفاع 160متر می باشد.این چشمه با آبدهی 15لیتردرثانیه تا 300لیتردرثانیه هم برای شرب وهم برای کشاورزی مورد استفاده قرارگرفته است .باتوجه به آبدهی چشمه ونیاز آبی روستا مشکل خاصی ازنظر کمبود به صورت عینی مشاهده نمی گردد وطبق آزمایشات شیمیایی ومیکروبی زیرآب چشمه مذبور ازنظر شرب کاملا قابل قبول بوده وهیچ گونه مشکل خاصی ندارد. مخزن ذخیره این چشمه 500 مترمکعبی می باشد . چشمه خان باباخان(بی بی) درحدود 300 متری بالا دست روستا قراردارد فاصله این منبع تأمین تامخزن حدود100متربااختلاف ارتفاع 5 متر می باشد. این چشمه با آبدهی 5 لیتردرثانیه تا 180لیتردرثانیه هم برای شرب وهم برای کشاورزی استفاده می شود.
تامین آب آشامیدنی سالم وبهداشتی: 
آب برای ادامه ی حیات تمام موجودات زنده ازجمله انسان ضروری است. این ماده حیاتی بیش از 70% وزن بدن انسان راتشکیل می دهد.بدن انسان برای انجام صحیح فعالیتهای فیزیولوژیکی، بسته به آب وهوا ومقدارکار، روزانه به دو تاده لیتر آب نیازدارد. معمولا یک لیترآب موردنیازبدن ،روزانه ازطریق موادغذایی مصرفی تأمین می شود.بدن انسان بدون مصرف موادغذایی می تواند بی آنکه به سلامتی او آسیبی برسد تاهفت هفته زنده بماند.اما بدون نوشیدن آب پس ازچند روز ازبین می رود.

چگونگی نامگذاری روستای چلیچه:

درسالهای خیلی دوری که مشخص نیست چندسال پیش است جمعیتی ددر شمال چلیچه فعلی در دره ای که به دره ی راز معروف بوده است زندگی می کردندکه با حمله ی کافرانی که قوم آنها مشخص نیست مورد تهاجم قرار گرفتند و به نزدیک چشمه ای که در جنوب غربی چلیچه فعلی ونزدیک روستای کران قرار دارد به نام چشمه گردوسکنی گزیدند تا اینکه شخصی غریب به نام آقا سیدسعید پا به این سرزمین گذاشت وبااین اتفاق روبروشد وبه این اندیشه رسید که همراه با مردم به این قوم کافر حمله ور شوند واین عمل را انجام دادند ونتیجه آن شکست قوم کافر بودوبعداز این به فکر تهیه ی آب افتادند زیرا قوم کافر چشمه ی آب مراد راآلوده کرده بودندتا اینکه در قسمت پایینی همان دره به خرمن انباشته ای از سنگ برخوردند وبا برداشتن سنگها به چاهی برخوردند که زیر سنگهای انباشته وجود داشت (چل به معنای سنگهای زیاد می باشد) پس چلیچه از چل وچه که همان چاه باشدنامگذاری شدوبعد از وفات آقا سیدسعید درسال 547 ه.ق این نام پایه گذاری شد.
راهها و خیابانهای روستای چلیچه:
درگذشته های نه چندان دور راهها وخیابانها دارای عرض کم وبه اصطلاح تنگ بودند واکثراین راهها خاکی بوده است اما امروزه با وجود دهیاری فعال واقدامات مردمی تحت نظراستانداری وفرمانداری ، طبق نقشه ساخته شده اند و 95% راهها وخیانها آسفالت شده است. 
اماکن زیارتی وتفریحی روستا: 
با وجود آرامگاه آقا سیدسعید درشمال روستا، زیبایی چشمگیری را به ارمغان آورده و همچنین آبمراد نیز از این زیبایی مستثنی نیست و هر ساله گردشگران زیادی را به این روستا می کشاند و همچنین باغ اسعدیه که قلعه ی سالار اعظم درآن واقع است از اماکن تفریحی به شمار می رود.
زبان و دین:
گویش اهالی این روستا فارسی میانه است ودین آنها دین مبین اسلام ومذهب شیعه اثنی عشری است.
روستای چلیچه در حال حاضر:  
در حال حاضرروستای چلیچه دارای 1200 خانوار وآماری که به دست آمده از شرکت آب و فاضلاب شهرستان فارسان ، این روستا دارای 1019 انشعاب آب است . این روستا دارای 8 محل آموزش در مقاطع تحصیلی از ابتدایی تا پیش دانشگاهی است و9 باب مسجد وحسینیه وتکایا ، یک مرکز مخابرات 2040 شماره ای ، یک باب درمانگاه به همراه خانه بهداشت ، چهار باب حمام عمومی ، یک باب کتابخانه و یک باب سالن ورزشی می باشد.  
این روستا دارای چند کارخانه تولیدی از جمله (گچ ، پلاستیک ، آرد ، صندوق ، تیرچه و بلوک ، قارچ و. . . ) و 5 واحد گاوداری 50 تا300 رأسی ، 13 قطعه باغات میوه و قلمستان هایی که متعلق به کشاورزان است همچنین وجود دهیاری،مرکزدهستان و شورای حل اختلاف یکی از امتیازات خوب این روستا محسوب می شود.
وضعیت کلی آب روستای چلیچه : 
روستای چلیچه دارای 1200 خانوار و 1019 انشعاب آب است . ارتفاع این روستا از سطح دریا 2116 متر است . 
روستای چلیچه در سال 1348 دارای 40 شیر آب به صورت عمومی در معابر عمومی بوده است.  
در سال 1366 کل روستای چلیچه توسط جهاد سازندگی به طول 17000 متر (17 کیلومتر) لوله کشی شد. در سال 1377 این روستا تحت پوشش شرکت آب وفاضلاب روستایی قرار گرفت و در سال 1379 نصب کنتور آغاز شد وحدود 970 انشعاب کنتور گذاری گردید تا امروز که به 1119 انشعاب رسیده است . 
آب دهی این روستا از طریق دو چشمه ( چشمه گردنه ، چشمه خان بابا خان ) و دیگری هم از طریق پمپاژ چاه صورت می گیرد . 
فاصله چشمه گردنه تا مخزن 1600 متر با اختلاف ارتفاع 160 متر است . آبدهی این چشمه برای شرب 15 لیتر در ثانیه وبرای کشاورزی 300 لیتر در ثانیه می باشد . 
چشمه دوم ( چشمه خان باباخان ) : آبدهی این چشمه 5 لیتر در ثانیه برای شرب و 180 لیتر در ثانیه برای کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد . 
چاهها: 
چاهی که ابتدا حفر نموده بودند حدود 33 مترعمق داشت وبه علت پایین رفتن آب چاه در سال 1381 چاه دیگری به عمق 54 متر توسط شرکت آب وفاضلاب روستایی در فاصله 5 متری از چاه اول حفر گردید که در حال حاضراز پمپ شناور 4 اینج مدل 5/345 پمپ ایران جهت تأمین آب شرب مردم روستا قرار گرفت . (سطح استاتیک 20 متر ـ سطح دینامیک 24 متر) 
خط انتقال آب از موتور خانه تا مخزن، لوله 5 اینج گالوانیزه به طول 2000 متر و با اختلاف ارتفاع از موتور خانه تا مخزن 90 متر بدون اُفت اتصالات می باشد و آبدهی این چاه 12 لیتر در ثانیه است.