تبلیغات
روستای چلیچه - بنیانگذار فوتبال ساحلی بر آستانه كوه
دوشنبه 21 آذر 1390

بنیانگذار فوتبال ساحلی بر آستانه كوه

   نوشته شده توسط: مهدی مختاری    

روستای چلیچه روستای برآمد بر كوه ، بر آستانه سنگلاخ‌های فرازگون زاگرس، روستایی از شهید سرشار ، روستایی نشسته برآفتاب، كه تاریخ دیرینه‌ای را نهفته در خود دارد.

كوهساری مزین به شیرهای سنگی، شیرهای خفته بر تخته‌های سنگ كه نماد دلیرمردی مردان قوم بختیاری است، شیرهای خفته‌ای كه فریادشان در هزار توی كوه‌ها گم شده است

روستای چلیچه شاید یكی از بی‌نظیرترین روستاهای ورزشی در ایران باشد كه توانسته است نام خود را به عنوان پایه گذار فوتبال ساحلی در منطقه مركزی ایران آن هم بر فراز كوهساران زاگرس ثبت كند.

فوتبال ساحلی گونه‌ای از ورزش فوتبال در جهان ورزش است كه به صورت متداول در كنار ساحل رودخانه‌ها و دریاها و دریاچه‌ها برگزار می‌شود.

تاریخ پیدایش فوتبال ساحلی به سواحل برزیل ، جایی كه مردم دست به ابداع بازی‌های ابتكاری می‌زنند، باز می‌گردد.

نخستین بار در سال
۱۹۹۲بود كه قوانین بازی تدوین و رقابت‌های آزمایشی آن در سواحل لس آنجلس برگزار شد و تابستان بعد از آن نیز نخستین دوره رقابت‌های حرفه‌ای فوتبال ساحلی در سواحل میامی آمریكا برگزار شد.

این ورزش مفرح كه بر روی شن‌های مخصوص برگزار می‌شود، فوتبالی بسیار هیجان انگیز است كه بازیكنان با انعطاف پذیری خاص خود به این ورزش هیجان می بخشند.

اما در چهارمحال وبختیاری ، فوتبال ساحلی با هیجان خاص در روستای چلیچه از توابع شهرستان فارسان پیگیری می‌شود و این در حالی است كه این روستا كه مهد شهیدان شیرمرد است در كنار هیچ ساحلی قرار ندارد.

فوتبال ساحلی در روستای چلیچه به همت جوانانی مشتاق پا گرفته است و اینك این جوانان چلیچه تیمی را رهسپار لیگ برتر فوتبال ساحلی ایران كرده اند كه تیم‌های قدرتمند این رشته را به راحتی شكست می‌دهد.

رییس فدراسیون فوتبال ایران چندی پیش در سفر به شهركرد این استان را دارای ظرفیت بالایی برای توسعه فوتبال ساحلی دانست.

علی كفاشیان افزود:این استان می‌تواند یكی از قطب‌های رشته ورزشی فوتبال ساحلی در ایران باشد و در این زمینه بخش خصوصی نقش مهمی می تواند ایفا كند.

اما ارتفاع دو هزار متری چهارمحال وبختیاری از طرح دریا موجب شده این استان به یكی از مستعدترین مكان‌های برگزاری اردوهای تیم‌های ملی مبدل شود و همین نكته شرایط را برای توسعه و برگزاری اردوهای تیم‌های ملی فوتبال ساحلی ایران فراهم كرده است.

تیم فوتبال ساحلی شهدای روستای چلیچه علی رغم نداشتن اسپانسر مالی ، نام خود را در لیگ برتر فوتبال ساحلی ایران این روزها مطرح كرده و موفق به شكست تیم‌های پرآوازه لیگ شده است.

تیم فوتبال ساحلی شهدای چلیچه در همین هفته اخیر در مسابقات لیگ برتر فوتبال ساحلی از هفته دوم دور برگشت در محل زمین فوتبال ساحلی این روستا میزبان تیم نفت فلات قاره تهران بود.

در این مسابقه تیم شهدای روستای چلیچه با نتیجه شش بر چهار به سود تیم نفت تهران را شكست داد تا نشان بدهد كه علی رغم كمی امكانات از توایایی بالایی برای توسعه این رشته ورزشی برخوردار است.

تیم فوتبال ساحلی شهدای چلیچه هم اكنون در گروه خود در رتیه سوم در اختیار دارد در حالی كه بسیاری از تیم‌های ساحل‌نشین هنوز نتوانسته اند به اندازه این تیم برای خود تماشاگر جذب كنند.

مدعامل و سرمربی تیم فوتبال شهدای روستای چلیچه چهارمحال وبختیاری گفت:
تمرینات مناسب و انگیزه بالایی بازیكنان این تیم باعث شده تا تیم شهدای چلیچه بتواند نام خود را در بین تیم‌های صاحب عنوان مطرح كند.

افراسیاب صادقی افزود: برای احداث زمین فوتبال ساحلی در این روستا
۲۰۰میلیون ریال هزینه شخصی شده و هیچ ارگان و نهادی به این تیم كمك نكرد.

به گفته وی،تیم فوتبال ساحلی شهدای چلیچه از سال
۸۶در این روستا با گردآوردن جوانان با ذوق و جویایی نام شكل گرفت و اكنون به عنوان یكی از تیم‌های لیگ برتر در رقابتهای ایران حضوری جدی دارد.

وی تصریح كرد: تیم فوتبال شهدای روستای چلیچه سالانه برای باقی ماندن در لیگ برتر
۲۰۰میلیون ریال هزینه می‌كند در حالی كه درآمدی ندارد و تنها با هزینه‌های شخصی این تیم در این روستا سرپا ایستاده است.

به گفته وی، تاكنون چندین استان در سطح كشور خواستار خرید امتیاز این تیم شده‌اند اما مسوولان باشگاه حاضر نیستند تیمی را كه متعلق به مردم استان و روستاست و با جان و دل آن را برپا كرده‌اند واگذار كنند و برای حمایت از این تیم مساعدت مسوولان چاره ساز است.

اما از مهمترین مولفه‌های این تیم حضور تماشاگران بی‌شمار از روستاهای اطراف چلیچه و حتی خارج از شهرستان فارسان است كه بازی‌های این تیم را از نزدیك دنبال می‌كنند.

مدیركل تربیت بدنی چهارمحال وبختیاری گفت:تیم شهدای چلیچه تنها نماینده استان در مسابقات لیگ برتر به شمار می‌رود و باعث افتخار ورزش استان است محمود شمسی پور در پایان بازی این تیم مقابل تیم قدرتمند نفت تهران قول مساعد برای ایجاد سكوی تماشاگران را به مردم و تماشاگران پر جنب و جوش این خطه از استان را داد.

روستای چلیچه از توابع شهرستان فارسان در
۳۰كیلومتری مركز چهارمحال و بختیاری واقع شده و در طول هشت سال دفاع مقدس نیز سرداران سرافرازی را تقدیم انقلاب اسلامی ایران كرده است